V této sekci si společně posvítíme na samostatnou kapitolu stavby sauny a saunový materiál. Ten je totiž stěžejní nejen při stavbě, ale také hraje významnou roli v životnosti sauny. Následující sekce by vám měla pomoci lépe se rozhodnout jaký materiál zvolit.
Dovolil jsem si na některé z materiálů přidat odkazy, abyste věděli o jakých produktech je řeč.
Saunový materiál :
Izolace
Při izolování sauny se nejčastěji používá masivní dřevo, pěnový polystyren, minerální vata nebo PUR pěna. Každá tato izolace má své výhody a nevýhody.
Masivní dřevo – roubené stavby
Výhody – jednoduchá konstrukce sauny bez nutnosti dalších konstrukčních prvků. Dřevo slouží jako izolant a zároveň nosný prvek stěn a stropu sauny.
Nevýhody – nižší izolační schopnost než jiné konvenční materiály
Polystyren
Výhody – dobrý izolant, plošný materiál který je tuhý, dobře se s ním pracuje, levný.
Nevýhody – EPS je nasákavý materiál, degradace materiálu při vyšších teplotách než 65-70°C, při realizaci sauny nutnost odrazové folie. Ve Finsku se podle všeho dříve polystyren na stavby saun používal, ale nyní se ze zdravotních důvodů (při vyšších teplotách se z něj mohou uvolňovat škodlivbé látky) nepoužívá.
Minerální vata
Je levnější než PUR pěna (no není tak příjemná na manipulaci a práci), což z minerální vaty u většiny z nás dělá jasnou volbu. Dodává se v deskách nebo zamotaná v pásech nebo rolích. Dočetl jsem se, že do rodinných saun se používá 60 – 80mm tloušťka vaty, v případě komerčních saun je lepší izolovat více – až 20 cm, protože u těchto saun jsou největší ztráty tepla s ohledem na dobu provozu.
Minerální vaty jsou většinou bez polepu ALU fólie, proto je nutné, aby se vata následně ALU folií překryla a spoje se zase překryly ALU páskou. Co se týče ALU pásek, tak z mé vlastní zkušenosti je lepší volit dražší pásky, protože mají větší pevnost a netrhají se.
PUR desky
Tyto desky se vyznačují mnohem lepšími izolačnímu vlastnostmi než má minerální vata a proto stačí pro izolaci menší tloušťka. V zásade se 30 mm PUR desky rovná 60 mm minerální vaty.
Tyto desky na sobě většinou mají již z výroby ALU fólii a tak nám odpadá lepení fólie jako v případě minerální vaty, jenom musíte přelepit spoje mezi deskami ALU páskou. Práce s PUR deskami je jednodušší a já jsem určite pro PUR desky. Zaručí vám lepší životnost sauny a vyšší komfort. Existuje také speciální produkt SPU Sauna satu , vyrábí jej Kingspan ve Finsku. Deska je opatřena, alu vrstvou na vnitřní straně – směrem do sauny.
Saunový materiál – Obklady (palubky)
Finský smrk
Palubky z finského smrku jsou nejčastěji používanou dřevinou v ČR a také ve Finsku. Jsou cenově nejdostupnější a pokud zvolíte kvalitu „A“, určitě nebudete litovat. Díky tomu, že dřevo pochází ze severských zemí, kde je velice chladné klima, suky jsou plné, zacelené a smolu takřka nenajdete. Vaši saunu i tato levnější volba jistě potěší pokud nebudete volit dražší materiály.
U palubek máte možnost vybrat si jak budete palubky montovat, cenově nejvýhodnější je montovat palubky svisle, protože většinou se prodávají v délce 2,1 – 2,4 m a při nejčastější výšce sauny právě cca 2,1 m nebudete mít takřka žádný prořez na materiálu.
Osika
Osika je často žádána právě ve Finsku a v Rusku, protože se tam tento strom hojně vyskytuje. V České republice jsou tyto palubky také k sehnání. Osika je typická krásně bílou barvou bez suků a jakýchkoli kazů. Mně se Osika moc zamlouvá protože má krásnou lesklou barvu, která vypadá skoro jako by bylo dřevo umělé. V moderních realizacích se velmi používá pro efekt čistého a homogenního materiálu. Naturální a při tom jednolitý povrch.
Olše
Olšové palubky jsou velice populární ze 2 důvodů. Dřevo olše má hnědo-růžovou barvu, takže není na dřevě vidět tolik špíny a protože je dřevo listnatého stromu, neteče z něj žádná smůla a tím je jedno z nejideálnější dřevin pro saunu.
Termo Olše
Termo Olše je ještě o něco tmavší než klasická olše a díky vypálení v v horké páře je dřevo zbavené veškeré vody a tím má stálejší vlastnosti. Proces thermowood úpravy provede ve dřevě oxidaci a dřevo je potom barevně stálé.
Termo Borovice
Termo Borovice je kapitola sama pro sebe, krásné sukaté dřevo, které díky vypálení stmavlo a zbavilo se všech smolňíků.
Termo Smrk
Termo Smrk má bdobné vlastnosti jako Termo Borovice.
Topol
Topol je typický svou nepravidelnou kresbou od světlých odstínů přes béžové až po tmavé oranžovo-hnedé odstíny.
Cedr
Cedr je velice známá a oblíbená dřevina. Dá se koupit v různých odrůdách s různou barvou, krásný je např. červený cedr, který má velice jemnou decentní strukturu s krásným přírodním leskem.
Dřevo na lavice
Finský smrk
Finský smrk na lavice se většinou používá u obyčejných saun, hlavne když chcete ušetřit trochu peněz. Smrk je dobře použitelný, ale třeba oproti Abachi se více rozpaluje a může s něj kapat smola.
Abachi – africká vrba
Toto dřeva se dováží z Afriky a je velice dobrou volbou pro stavbu lavic do saun. Má velice nízkou hustotu a proto se rozpaluje o poznání méně než smrk. Kresbu má decentní s bílo-žlutým až oranžovým nádechem, proto na něm není vidět tolik špíny jako např. u osiky.
Osika
Osika se může též používat na lavice, má také nižší hustotu oproti smrku, ale trošičku víc se špiní, proto je vhodné používat v sauně ručníky nebo jednorázové podsedáky.
Olše
Olšové lavice jsou velice populární ze 2 důvodů, dřevo olše má hnědo-oranžovou barvu, takže není na dřevě vidět tolik špíny a protože je dřevo listnatého stromu, neteče z něj žádná smola a tím je jedno z nejideálnější dřevin pro saunu.
Termo Olše
Termo Olše je ještě o něco tmavší než klasická olše a díky vypálení v peci je dřevo zbavené veškeré vody a tím má stálejší vlastnosti.
Osvětlení
Osvětlení sauny se dá řešit více způsoby:
- Běžným světlem do sauny – důležité je, aby mělo krytí IP44 a vyšší.
- LED osvětlením, pomocí optických vláken, nebo jednoduše uděláte v sauně okno a necháte vše na přírodě. Při použití LED osvětlení je dobré dbát na údaje, které poskytuje výrobce. Některá LED osvětlení jsou konstruována pouze do 60 °C. Při vyšší teplotě je běžnou praxí, že se osvětlení po velice krátké době pokazí.
- Co se týče osvětlení pomocí optických vláken, tato technologie je velice bezpečná pro použití v sauně a dá se díky ní vytvářet různé světelné efekty (hvězdná nebe, imitace ohně, změny barev). Za mě je táto volba naprostou špičkou.